صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

پوشش لوله پلی اوره PUA

صنعت پوشش لوله ایران سال قبل
پوشش لوله پلی اوره
پوشش لوله پلی اوره یا پلی یورا در سطح خارجی و داخلی لوله اجرا می شود.

پوشش لوله پلی اوره یکی از انواع الاستومر است که بصورت خارجی و داخلی برای محافظت از خطوط لوله در برابر خوردگی اجرا می شود. مزیت مهم پوشش لوله پلی اوره یا پلی یورا عدم شرگی و قابلیت اعمال بر روی سطوح عمودی است که انعطاف پذیری بالایی را به ارمغان می آورد.
پلی اوره به عنوان زیرمجموعه ای از سیستم های پوششی پلی یورتانی از مقاوم ترین نوع پوشش ها و عایق های محافظتی است که در سایتهای خط لوله مورد استفاده قرار می گیرد. پوشش پلی اوره لوله دارای مزایای منحصر به فردی است که آن را از سایر انواع پوشش ها متمایز می کند. با ترکیب پلی اوره و پلی یورتان در نسبتهای از پیش تعیین شده پوشش لوله هیبریدی با خواص ویژه و هزینه کمتر تولید می شود.

مقایسه پوشش لوله پلی اوره با اپوکسی و پلی یورتان

پوشش لوله پلی اوره در مقایسه با پوشش اپوکسی لوله، از نظر مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش (برای پوشش های آلیفاتیک)، مقاومت در برابر سایش، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر دما و دوام بسیار برتر است. همچنین پوشش لوله پلی یورا زمان پخت یا گیرش سریع تری دارد.
پوشش لوله پلی اوره در مقایسه با پوشش پلی یورتان لوله، دوام، مقاومت شیمیایی و مقاومت بالاتری در برابر رطوبت دارد.

ویژگی های منحصربفرد پوشش پلی اوره

هیچ سیستم پوشش لوله ای از نظر خواص فیزیکی و دوام نمی تواند جایگزین پوشش لوله پلی اوره شود. با این حال، الزامات آماده سازی سطح برای آن بسیار سختگیرانه است. پلی اوره از سطوح و سازه های چوبی، بتنی و فولادی در برابر سایش و خوردگی محافظت می کند. این قابلیت می تواند به حفظ ساختار بتنی در حال زوال کمک کند و به تعمیر و سالم ماندن کانال های آب و فاضلاب کمک کند.
۱- پوشش لوله پلی اوره در برابر خراشیدگی، سایش، ترک خوردگی و نفوذ آب مقاوم است.
۲- مقاوم در برابر محیطهای شیمیایی، روغنی، اسیدی، نمکی و سولفیدی
۳- مقاومت بسیار پایدار در برابر شرایط آب و هوایی و محیطی
۴- چسبندگی بسیار مؤثر بر روی سطوح به درستی آماده شده از چوب، سیمان، بتن و فلز
۵- امکان اجرای پوشش لوله پلی اوره در سطوح افقی و عمودی
۶- گیرش یا پخت بسیار سریع ۲ تا ۵ دقیقه؛ بنابراین لوله پوشش شده بلافاصله قابل حمل است
۷- قابلیت بالا در کنترل ضخامت پوشش لوله پلی اوره
۸- کاهش دهنده نویز و ارتعاشات و بدون حلال و مواد آلی فرار (VOC)
۹- پایداری حرارتی از ۵۰- تا ۱۲۰+ درجه و مقاومت کوتاه مدت تا ۲۲۰+ درجه سانتیگراد
۱۰- قابلیت ویسکوزیته کم، در نتیجه امکان مخلوط کردن اجزا و پاشش در دماهای دلخواه
۱۱- قابلیت استحکام کششی بسیار بالا و فرموله کردن تا 4350psi

کاربردهای مختلف پوشش پلی اوره لوله

علاوه بر صنعت پوشش لوله (صلپا) کاربردهای متعددی برای پوشش پلی اوره وجود دارد، صنعت خودرو بیش از سه دهه است که از پوشش های پلی اوره استفاده می کند. این پوشش به دلیل مقاومت در برابر ضربه و سایر خواص مکانیکی محبوبیت دارد و در کف وسایل نقلیه تجاری بزرگ و کامیون های حمل مواد استفاده می شود. اسپری پلی اوره روی روکش‌های تخت کامیون می‌تواند لرزش را کاهش داده و به ایمنی کمک کند.
پلی اوره محافظت در برابر سایش را در تجهیزات معدنی و ساختمانی و برای روکش‌ دامپرهایی که برای مواد ساینده مانند زغال سنگ و سنگ‌های فلزی استفاده می‌شوند، فراهم می‌کند. از نوار نقاله ها و غلتک های سیستم های نقاله که زغال سنگ ساینده، سنگ ها و سنگ معدن های فلزی را حمل می کنند، محافظت می کند.

پوشش داخلی پلی اوره لوله
مقایسه سطح داخلی لوله های فاضلاب دارای پوشش پلی اوره و بدون پوشش تسهیل کننده جریان
پوشش پلی اوره حفاظت در برابر خوردگی و سایش خطوط لوله حامل مواد ساینده و خورنده را فراهم می کند و به عنوان یک پوشش پایه برای جلوگیری از جدایش کاتدی استفاده می شود.
به عنوان پوشش پمپ برای کاهش فرسایش و بهبود خروجی پمپ استفاده می شود. همچنین برای پوشش مخازن و حوضچه های آبزی پروری و برای تعمیر کانال ها و جلوگیری از نشت در آنها استفاده می شود.
پوشش ها و آسترهای پلی اوره به دلیل مقاومت ثابت شده در برابر ضربه، توانایی جذب انرژی انفجاری، دوام و قابلیت پخت سریع، در بخش های دفاعی و امنیتی استفاده می شوند.
کاربرد پلی اوره در سیستم موشکی بالستیک به خوبی مستند شده است. به عنوان یک پوشش تجهیزات نظامی، پلی اوره می تواند با تغییرات دمای محیط منقبض و منبسط شود و یک محافظ محکم در برابر رطوبت ایجاد کند. پوشش‌ پلی اوره عاری از خط و خش، فرورفتگی و آسیب‌های سایشی خواهد بود و در عین حال ظاهری براق و جذاب دارد. پوشش ساختمان های نظامی با پلی اوره می تواند آسیب های ناشی از انفجار بمب را به حداقل برساند.
پوشش پلی اوره در یک محیط بیمارستانی، کف و دیوارها را در برابر ویروس ها و باکتری ها مقاوم خواهد کرد. ترک، شکاف و خراش روی زمین می تواند باعث نشت رطوبت و گسترش بیماری های خطرناک شود. پوشش‌های پلی یوریا ترک‌ها را می‌بندند و از خراش‌هایی که ممکن است به دلیل شستشوی مکرر ایجاد شوند، جلوگیری می‌کنند، بنابراین خطر انتشار باکتری را به حداقل می‌رسانند. این پوشش‌ها می‌توانند به حفظ شرایط استریل در مناطق جراحی، بخش‌های مراقبت‌های ویژه و بخش‌های مراقبت نوزاد کمک کنند.
پلی اوره برای پوشش اولیه در سطح پل های فولادی و بتنی به دلیل قابلیت پخت سریع، مقاومت در برابر ضربه و کشیدگی و استحکام کششی آن استفاده می شود. به گزارش صلپا به نقل از کروژن پدیا ساختار پلی اوره (زنجیره مولکولی) آن را به الاستومری با دوام بالا تبدیل می کند. این راز مناسب بودن آن در ساخت و ساز و سایر زمینه هاست. پوشش های پلی یوریا می توانند با ترمیم موثر بخش در حال تخریب سازه بتنی و با ایجاد یک لایه محافظ در اطراف بتن ترک خورده و خراب، از فروپاشی سازه های بتنی جلوگیری کنند.

کاربرد پوشش پلی اوره در خطوط لوله فولادی

پوشش داخلی و خارجی خطوط لوله
خطوط لوله دفنی و زیر دریایی
مخازن نگهداری ترکیبات نفتی
پوشش پلی اوره لوله های نفت و گاز
پوشش پلی اوره لوله های آب و فاضلاب

روش اجرای پوشش پلی اوره

در حال حاضر چهار روش کاربردی در اجرای پوشش پلی اوره استفاده می شود:

۱- اسپری داغ با فشار بالا
این روش شامل آماده سازی سطح، مخلوط کردن اجزای سازنده و اجرای پوشش پلی اوره است. روش فشار بالا برای کارهای پوشش دهی با حجم بسیار بالا انتخاب می شود. اپراتورها باید پوششی با ویسکوزیته کمتر در دمای عملیاتی آماده کنند تا از جریان مطلوب سیال در داخل دستگاه و ضخامت یکنواخت روی سطح اطمینان حاصل شود.
پوشش خارجی پلی اوره لوله با نام اختصاری EXT.PUA و پوشش داخلی پلی اوره با نام INT.PUA در نرم افزار اختصاصی صنعت پوشش لوله (Pipe Protection) شناخته می شود.
در طول آماده سازی اولیه سطح، آلاینده های روغنی باید با روش هایی مانند سند بلاست حذف شوند. سطوح باید از نظر تمیزی بررسی شوند تا از چسبندگی قوی پوشش پلی اوره اطمینان حاصل شود. این یک مرحله حیاتی برای اطمینان از دوام پوشش است.
در مرحله مخلولط کردن اجزا باید محدوده فشار و دمای تعیین شده رعایت شود. دوز و نحوه ترکیب اجزاء باید با دقت انجام شود. سیستم اسپری باید طوری طراحی شود که فشار و همچنین دما را حفظ کند.
مخلوط فرموله شده روی سطح تمیز و گرد و غبار زدایی اسپری می شود. لایه اولیه پوشش مستقیماً روی سطح اجرا می شود. لایه دوم برای اطمینان از خاصیت ضد نشت اعمال می شود. به گزارش صلپا ماشین آلات مورد استفاده برای پوشش های اسپری پلی اوره باید قادر به حفظ دما تا ۸۰ درجه سانتیگراد و فشار تا ۲۱۰ بار باشند.

۲- پوشش اسپری گرم
این روش زمانی انتخاب می شود که حجم کار پوشش اسپری متوسط ​​باشد و اپراتورها قادر به اطمینان از ویسکوزیته کم مخلوط سیال زیر ۶۰ درجه سانتیگراد باشند.

۳- اسپری سرد کم فشار
در مورد اسپری سرد، اپراتورها باید از ویسکوزیته پایین در دمای محیط اطمینان حاصل کنند تا پوشش اسپری را فعال کنند. این یک روش مناسب برای کارهای سطحی کوچک و تعمیرات است.

۴- روش های دیگر
روش‌های غلتکی یا قلم مویی زمانی استفاده می‌شود که اسپری کردن امکان‌پذیر نباشد، مانند پوشش داخلی لوله های با قطر کوچک.

معایب و محدودیتهای پوشش پلی اوره

پوشش های پلی اوره دارای محدودیت ها و ملاحظات خاصی هستند. از آنجایی که پوشش بسیار واکنش پذیر است و به سرعت عمل می کند، گیرش پوشش بدون زمان خیس شدن کافی می تواند باعث چسبندگی ضعیف به بستر شود. فرمولاتورها باید از خیس شدن کامل سطح قبل از سفت شدن پوشش اطمینان حاصل کنند که کار ساده ای نیست. پوشش های آروماتیک پلی اوره ممکن است به اشعه ماوراء بنفش واکنش نشان دهند و در نتیجه تغییر رنگ کدر ایجاد شود که البته در صنعت پوشش لوله، زیبایی پوشش در اولویت نیست اما برای کاربردهایی که نیاز به جذابیت بصری دارند، باید از پلی اوره آلیفاتیک استفاده شود.
کاربردهای اسپری گرم به تجهیزات اسپری تخصصی و پیچیده ای نیاز دارد که قادر به ایجاد فشارهای بالا و دماهای بالا باشد و تکنسین ها باید به طور خاص برای این کار آموزش ببینند.
فرمولاسیون، انتخاب پرایمر و آماده سازی سطح از مراحل حیاتی برای موفقیت این پوشش هستند.
پوشش پلی یورتان لوله PUR
پوشش اپوکسی لوله یا پوشش لوله FBE
پوشش لوله