صنعت پوشش لوله ایران

دانشنامه صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و نرم افزارهای پوشش لوله

درباره

صنعت پوشش لوله ایران، انواع روشهای حفاظت از خطوط لوله مانند پوششهای خارجی و داخلی لوله های فولادی، پوشش سرجوش و اتصالات لوله، حفاظت کاتدی، فناوریهای جدید مانند انواع نوارهای پوشش لوله و اتصالات چندلایه و یکپارچه، نرم افزارهای تولید و فروش پوشش را معرفی می کند. خطوط لوله از زیرساختهای استراتژیک کشورها هستند که مقاوم سازی آنها در برابر خوردگی تاثیر مستقیمی در طول عمر و کاهش هزینه های نگهداری طی سالیان متمادی دارد.
پوشش لوله و حفاظت کاتدی مهمترین روشها در برابر خوردگی لوله های فولادی هستند که شرکتهای تولید لوله و پوشش و پیمانکاران احداث خط لوله، مجری آن می باشند. در سالهای اخیر با افزایش تعداد این شرکتها و در دسترس بودن انواع روشهای پوشش لوله، پوشش سرجوشها و پوشش اتصالات خطوط لوله، نیاز به پایگاه داده ای از انواع پوششهای داخلی و خارجی و اطلاع رسانی به متخصصین این حوزه بیش از پیش احساس می شد. صنعت پوشش لوله ایران با فراهم آوردن این زمینه، تلاش می کند تا پیشرفتهای این صنعت را معرفی کند.
صنعت لوله و پوشش


با وجود گسترش کمی و کیفی شرکتهای تولید پوشش لوله و اجرای انواع پوشش ها مطابق با استانداردهای بین المللی هنوز رویه ای واحد برای ثبت، رهگیری و کنترل کیفی هرمرحله از فرآیندهای اجرا شده بر روی لوله های فولادی وجود ندارد و هر شرکت سیستم خاص خود را توسعه داده است که نیازهای مشتری از دیدگاه آن مجموعه مدنظر بوده است. این امر سبب شد صنعت پوشش لوله ایران (صپلا) با فراهم کردن یک بسته نرم افزاری جامع، تمام نیازهای شرکتهای تولید پوشش لوله و مشتریان را بصورت یکجا رفع کند.

بسته نرم افزاری شرکتهای لوله و پوشش و مشتریان

بیش از ۱۵ سال سابقه در تحلیل و طراحی سیستمهای مربوط به صنایع، تولید ایده، نرم افزار و سخت افزار اختصاصی صنعت رنگ و پوشش لوله ایران تجربه ای ارزشمند به همراه داشته است. مشکلات عدیده ای که اغلب در ارتباط بین واحدهای سازمانی با یکدیگر، با مدیران و مشتریان رخ می دهد، نه به خاطر رعایت نکردن استانداردهای تولید، بلکه به دلیل زیر پا گذاشتن اصول مربوط به استاندارد سازی فرایندها و گردش جریان کار است که به دلیل وجود نداشتن دیدگاه کاملی از کل صنعت از مرحله آغاز تا تحویل کالا به مشتری همواره مشکل آفرین بوده است. البته این مشکلات دائمی نیست و بصورت ناگهانی روی می دهد و مسئولین را به فکر راه حل می اندازد. در اینجا مشکل مهمتری که ممکن است بروز کنند، شتابزدگی در تصمیم گیری و عدم تحقیق کافی در مورد سیستم های پیشنهادی است. جایی که طراحان و سیستمهایی که خود مراحل آزمون را پشت سر نگذاشته و مستقیما مبتنی بر سعی و خطا بکار گماشته می شوند نتایج ناامید کننده ای به بار می آورند.
بسته نرم افزاری لوله و پوشش شامل نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection ، پورتال سازمانی لوله و پوشش ، نرم افزار امور قرارداد و فروش لوله و پوشش Sales Intelligence و اپلیکیشن مدیران و مشتریان است. این بسته نرم افزاری متشکل از نرم افزارهای اختصاصی صنعت لوله و پوشش و پلتفرم اختصاصی اینترنت اشیا صنایع می باشد که داشبورد مدیریتی در اختیار مدیران و مشتریان قرار می دهد. یکی از مهمترین مشخصه های نرم افزارهای این بسته، اقداماتی است که برای ساده سازی و حذف پیچیدگی با حفظ قدرت عملکرد انجام شده است. در اهداف پیش روی آنها، یکپارچگی با دیگر سیستمها از طریق وب سرویس های کارآمد پیش بینی شده است که به کمک سایر توسعه دهندگان می آید.

فناوری های جدید لوله و پوشش و اهمیت محیط زیست

فناوری مربوط به سیستمهای پوششی و محافظتی لوله در مقابل خوردگی، اغلب مربوط به صده قبل می باشد. بررسی و اطلاع رسانی در مورد توسعه روشهای جدید و کارآمد و معرفی روشهای نوین از دیگر مواردی است که در صنعت پوشش لوله ایران مورد توجه قرار می گیرد. مباحث مربوط به سازگاری مواد مورد استفاده در پوشش لوله با محیط زیست مانند ترویج پوششـهای پایـه آب Water-borne و عـاری از حـلال Solvent-free از جمله این موارد می باشد.
سال ۲۰۲۳ با معرفی عمومی مدلهای هوش مصنوعی، افق این فناوری را در صنایع روشنتر کرد. سازه های گسترده ای مانند خطوط لوله و عیب یابی، حفاظت و نگهداری از آنها بطور واضح جزو کارهای تکراری و طاقت فرساست که هوش مصنوعی می تواند بهتر از انسان عمل کند. از این رو می توان پیش بینی کرد که تغییرات فناوری تاثیرات خود را در این حوزه نیز نمایان خواهد کرد.