صنعت پوشش لوله ایران

دانشنامه صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و نرم افزارهای پوشش لوله

پوشش پلی یورتان لوله PUR

صنعت پوشش لوله ایران 1402/03/17

پوشش پلی یورتان لوله ۱۰۰٪ جامد
پوشش پلی یورتان لوله ۱۰۰٪ جامد یا پوشش پلی یورتان دوجزئی بدون حلال در سطح خارجی لوله اجرا شده است.

پوشش لوله پلی یورتان یا پوشش پلی یورتان دوجزئی بدون حلال از جدیدترین سیستمهای پوشش خارجی و داخلی لوله است. با توجه به مزایای پوشش لوله پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد یا بدون حلال نسبت به سایر انواع پوششهای لوله، امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. مشخصه ظاهری پوشش پلی یورتان یا به اختصار پوشش PUR، زیبایی و جلاء آن است.
پوشش لوله پلی یورتان ترکیبی از رزین بدون حلال، و هاردنر یا سخت کننده است. با توجه به ترکیب ویژه این محصول مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی و اسیدها و قلیاها و انواع دیگر حلال‌ها بسیار زیاد است. همین ویژگی پلی یورتان موجب شده است برای سطوح داخلی لوله‌های فلزی و بتنی به کار رفته و پوششی مطلوب در خط لوله انتقال آب، نفت و گاز و پتروشیمی باشد. با توجه به محیطی که قرار است پوشش پلی یورتان لوله در آن اجرا شود، می‌توان ضخامت لایه پلی اورتان را بین ۱ تا ۴ میلیمتر تغییر داد.

پوشش پلی یورتان لوله ۱۰۰٪ جامد چیست؟

پلی اورتان یا پلی یورتان نوعی پلیمر پر مصرف مورد استفاده در صنعت پوشش لوله است. با توجه به تنوع بسیار بالای پلی یورتانها، تنها پلی یورتان دو جزئی ۱۰۰٪ جامد مطابق با استانداردهای ASTM D16 Type v جهت پوشش خط لوله تعریف می‌شود. اصطلاح ۱۰۰٪ جامد بدین معنی است که در این سیستم پوشش لوله هیچگونه حلالی به کار نرفته‌ است. البته مقدار ناچیز حلال تا حدود ۵٪ که به عنوان حامل پیگمنت و کاتالیست محسوب می‌شود نیز جز سیستم‌های پوشش پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد طبقه‌بندی می‌گردند. غلظت یا روانی پوشش پلی یورتان با انتخاب نوع رزین‌ها و نه با افزودن حلال تنظیم می‌شود و رزینی که به صورت طبیعی به حالت مایع است، پس از اعمال و کیورینگ (پخت) به صورت فیلم یا لایه خشک در می‌آید و ضخامت نهایی فیلم تر و فیلم خشک پوشش یکسان خواهد بود. بنابراین پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد به باقیمانده ۱۰۰٪ ماده خشک اشاره می کند و برخلاف آنچه که از نام آن به نظر می رسد، مایع است و بر روی لوله اسپری می شود.
پوشش پلی یورتان بدون حلال برای پوشش داخلی و خارجی لوله ایده آل است؛ سهم این پوشش نسبت به پوششهای نوار پیچشی در حال افزایش است. پوشش پلی یورتان در سیستمهای Pipe Protection و Sales Intelligence با نام اختصاری PUR شناخته می شود.
پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد می تواند از حالت نرم لاستیکی تا سخت متغیر باشد. هر چه سختی بیشتر باشد پوشش لوله، متراکم تر و دارای مقاومت شیمیایی و رطوبتی بهتری خواهد بود.
نحوه خشک شدن پوشش لوله پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد مشابه نوع حاوی حلال آن است با این تفاوت که در آن تبخیر حلال وجود ندارد و تحت تاثیر دمای محیط است. اجرای پوشش پلی یورتان لوله به تکنولوژی خاصی نیاز دارد، زیرا به علت ویسکوزیته یا غلظت بالا و فرصت اجرای کوتاه در کمتر از ۳۰ دقیقه خشک می شود. میزان روانی یا سفتی (ویسکوزیته) این پوشش با انتخاب نوع رزین‌ و نه با افزودن حلال تنظیم می‌شود.

پوشش محافظ پلی یورتان توربینهای بادی
پوشش دهی توربینهای بادی با پوشش پلی یورتان که شرایط محیطی لوله های فولادی را تجربه می کنند.

قابلیت ها و مزایای پوشش پلی یورتان لوله

دلایل زیادی مانند قابلیت اجرا برای سطح داخلی و خارجی لوله، خشک شدن سریع و در دماهای پایین، چسبندگی زیاد، چروک شدن ناچیز، ایمنی بالا، سازگاری با محیط زیست، فاقد حلال و مواد سرطانزا، عدم وجود ترکیبات آلی فرار، عدم نیاز به حرارت دهی جهت اجرای پوشش پلی یورتان بر روی لوله، قابلیت اجرا با هر ضخامتی و بر لوله‌های فولادی، چدنی و حتی بتنی با هر نوع سایز، امکان استفاده در سرجوشها و اتصالات و بسیاری خواص دیگر سبب توجه روزافزون صنعت پوشش لوله نسبت به پوشش پلی یورتان لوله ۱۰۰٪ جامد شده است.
مقاومت پلی یورتان ها در برابر سایش، ضربه و ترک خوردگی بسیار خوب است، از جمله ویژگی های آنها می توان به پخت سریع و کامل در دمای پایین اشاره کرد.
سیستم‌های پوشش پلی یورتان لوله بدون حلال یا ۱۰۰٪ جامد همزمان با اینکه چقرمگی یا سختی بالایی دارند رفتار الاستیک یا کشسان از خود نشان می‌دهند. پوشش لوله پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد قابل اجرا به عنوان پوشش سطح داخلی و خارجی لوله ها می باشد و به عنوان یکی از انتخاب‌های برتر در مقابل سایر سیستمهای پوشش لوله مطرح شده است. این پوشش به عنوان یکی از جدیدترین و مقاومترین پوششهای ضد خوردگی جهت سطوح فولادی مطرح می باشد. هرچند شرکتهای تولید پوشش لوله سرمایه گذاریهای زیادی در خطوط پوشش دهی لوله با روشهای قدیمیتر کرده اند و تغییر به سیستمهای جدیدتر که مزایای بیشتری دارد، ساده و سریع نخواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده کلیه سیستم‌های پوشش لوله مبتنی بر نوار پیچی به سمت پوششهای پلی یورتان ٪۱۰۰ جامد متمایل شوند.

مقایسه پوشش لوله پلی یورتان با سایر پوششها

مواد اولیه موجود در پوشش پلی یورتان لوله بدون حلال یا ۱۰۰٪ جامد دقیقا مانند پوشش لوله پلی یورتان دو جزئی دارای حلال است با این تفاوت که در این سیستم‌ها حلال حذف می‌شود.
پلی یورتان بدون حلال، مقاوت بسیار بالایی در مقابل محلول‌های نمکی، اسیدی و قلیایی ضعیف دارد. اما در برابر حلالهای خورنده و محلول‌های غلیظ قلیایی مقاومت ضعیفتری نسبت به پوشش لوله اپوکسی نشان می‌دهد.
پوشش داخلی لوله های فولادی
پوشش لوله پلی اوره PUA
پوشش اپوکسی لوله یا پوشش لوله FBE