صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

پوشش اتصالات لوله

صنعت پوشش لوله ایران ۲ ماه قبل
پوشش اتصالات لوله
اتصالات لوله های فولادی با انواع پوششهای ضد خوردگی محافظت می شوند

اجزای خط لوله و اتصالات لوله های فولادی نیز نیازمند محافظت در برابر خوردگی هستند. اتصالات لوله به دلیل داشتن شکل ناهموار و یا سطح پیچیده بصورت دستی پوشش دهی می شوند. پوششهای FBE، اپوکسی مایع و پوشش پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد از مهمترین پوششهای داخلی و خارجی اتصالات لوله هستند.
اتصالات متداول در خط لوله فیتینگ (fitting) نامیده می شوند شامل زانویی (elbow)، خم (bend)، برگردان (return) سه راهی (tee)، چهارراهی (cross)، کاهنده (reducer)، شیرآلات (valve)، پیچ (screw)، کمپرسورها، اسپولها (spool قطعات پیش ساخته خط لوله که مجموعه ای از اتصالات و لوله های جوشکاری شده اند) ، تیرآهن های نگهدارنده (girder)، بوشن یا کوپلینگ (coupling)، فلنج (flange) می شود. در این مقاله انواع پوشش های داخلی و خارجی رایج اتصالات لوله را مورد بررسی قرار می دهیم.

پوشش اتصالات لوله

در کنار کیفیت ساخت، طول عمر و قابلیت اطمینان اتصالات لوله به شدت به نوع و کیفیت پوشش مورد استفاده در آنها بستگی دارد. اما اعمال پوشش روی اتصالات لوله فقط برای جلوگیری از خوردگی نیست، بلکه می تواند جهت یکنواختی جریان سیال داخل لوله و جلوگیری از آلودگی آن مطابق با الزامات باشد. دستیابی به این کیفیت بالا و کارایی بالا نیاز به آماده سازی دقیق و یک محیط کنترل شده دارد.

انواع اتصالات خط لوله
انواع اتصالات خط لوله های فولادی نف، گاز و آب و فاضلاب

آماده سازی اتصالات لوله برای پوشش دهی

سطح اتصالات لوله های فولادی توسط روش شات بلاست از آلودگی سطحی تمیز می شوند تا چسبندگی پوشش به فلز در حالت بهینه باشد. شات بلاست یک روش تمیزکاری برای سطح فلز است که با پرتاب ساچمه های ریز فلز توسط فشار باد، آلودگی و زنگ زدگی را جدا می کند. این ساچمه ها گریت نامیده می شوند و در چند نوع سایز طبقه بندی می شوند.

مهمترین پوشش های اتصالات لوله

به طور کلی پوششهای مایع یا به اصطلاح عمومی، رنگها، مناسبترین پوشش داخلی یا خارجی برای اتصالات خطوط لوله هستند. پوششهای مایع قابلیت نفوذ به درزها، لابلای پیچها، سوراخها و اجزای مختلف اتصالات را دارند و می توانند از کل سطح محافظت کنند. پوشش FBE یکی دیگر از پوششهای عالی برای این منظور است اما به دلیل اینکه در حالت جامد و بصورت پودر می باشد، نیاز به گرم کردن یکنواخت کل قطعه دارد تا پس از پاشش بر روی اتصالات، ذوب شده و به سطح فلز بچسبد. عامل مهم دیگر در انتخاب نوع پوشش اتصالات، حفظ یکپارچگی پوشش کل خط لوله است. سازگاری پوشش اتصالات با پوشش اصلی خط لوله سبب کارایی بهتر سیستم حفاظت کاتدی، نگهداری و ترمیم بهتر پوشش لوله، به دلیل بکارگیری پوششهای هم خانواده و ... است.

پوشش اتصالات لوله
پوشش داخلی و خارجی اتصالات لوله های فولادی

انواع پوششهای خارجی و داخلی اتصالات لوله

پوشش خارجی و داخلی fbe اتصالات لوله
پوشش داخلی و خارجی اپوکسی مایع
پوشش ملات سیمان لوله
پوشش اپوکسی سرامیکی
پوشش اپوکسی سرامیکی مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش، آسیب مکانیکی و عوامل شیمیایی دارد. در خطوط لوله انتقال پساب یا فاضلاب سپتیک، این پوشش می تواند حفاظت موثری را ارائه دهد و طول عمر خط لوله را افزایش می دهد.
پوشش پلی یورتان
پوشش پلی یورتان پخش شونده برای محافظت در برابر خوردگی در اتصالات مدفون و قطعات قالب گیری شده و برای تعمیر عیوب در پوشش های ضد خوردگی مانند پلی اتیلن سه لایه، پلی پروپیلن سه لایه، پوشش پودر اپوکسی و پوشش پلی یورتان ۱۰۰٪ جامد طراحی شده است. این پوشش لوله قابلیت اعمال توسط کاردک یا برس را دارد، بدون پرایمر می باشد و الزامات EN 10290 و DIN 30677-2 را برآورده می کند. پوشش پلی یورتان پخش شونده دارای سختی و قابلیت ارتجاعی بالاست.

کوپلینگ
کوپلینگ یا بوشن دو انتهای لوله را به یکدیگر متصل می کند
پوشش سرجوش
پوشش لوله های گاز و نفت