صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

پوشش اپوکسی سرامیکی CE

صنعت پوشش لوله ایران ۳ ماه قبل
پوشش اپوکسی سرامیکی
پوشش داخلی اپوکسی سرامیکی لوله های چدن داکتیل آب و فاضلاب

پوشش اپوکسی سرامیکی یک پوشش توسعه یافته داخلی برای خطوط لوله آب و فاضلاب است. این پوشش در درجه اول به عنوان پوشش داخلی لوله های چدن داکتیل استفاده می شود و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جایگزین پوشش ملات سیمان شده است. پوشش لوله اپوکسی سرامیکی، یک سطح سخت، صاف و سیقلی در برابر سایش ایجاد می کند که ضد آب و ضد خوردگی در برابر عوامل شیمیایی بوده و عایق الکتریکی است.
پوشش داخلی اپوکسی سرامیکی لوله بدون حلال و مواد VOC بوده و هیچ ماده آلی فراری منتشر نمی کند بنابراین یک پوشش داخلی بهداشتی و دوستدار محیط زیست است. قیمت پوشش اپوکسی سرامیکی کمتر یا معادل قیمت پوشش اپوکسی است اما مزایای بیشتری دارد. مهمترین ویژگی که با اضافه کردن ذرات سرامیکی به پوشش اپوکسی ایجاد میشود، جلوگیری از تورم و پوسته شدن اپوکسی در نقاط آسیب دیده بر اثر خوردگی است. بنابراین چنانچه نقاطی از لوله دچار خوردگی شود، پوشش اپوکسی سرامیکی پوسته نمی شود و فلز جدید را در معرض دید قرار نمی دهد بلکه در همان نقطه ریزش می کند. در ادامه نحوه انجام آنرا توضیح می دهیم.

نحوه بهبود مقاومت در برابر رطوبت

اپوکسی سرامیکی با اتصال ذرات سرامیکی به اپوکسی ها که در حال حاضر در همه جا وجود دارند، خواص بهتری را برای پوشش داخلی لوله ایجاد می کند.
اپوکسی سرامیکی شامل ذرات توخالی سرامیکی است که در اندازه های مختلف تولید می شوند. هنگامی که پوشش اپوکسی بصورت فیلم روی یک بستر اعمال می شود، مجموعه ای از ذرات سرامیکی در سایزهای مختلف در سراسر لایه اپوکسی پراکنده می شود. ذرات سرامیکی در برابر نفوذ رطوبت و بخار مقاوم هستند. بنابراین، چنانچه رطوبت از فیلم اپوکسی عبور کند باید یک مسیر کروی را حول محیط ذرات سرامیک و از طریق رزین اپوکسی طی کند. به این ترتیب، یک فیلم اپوکسی با ضخامت ۳۸۰ میکرون می تواند شبیه یک لایه با ضخامت بالای ۶۰۰ میکرون عمل کند.

پوشش داخلی اپوکسی سرامیکی
پوشش اپوکسی سرامیکی داخلی لوله های فولادی چدن داکتیل

چگونه اپوکسی سرامیکی باعث کاهش خوردگی می شود؟

پوششهای اپوکسی دارای ساختارهای متقاطع و محکمی هستند به همین دلیل است که آنها را دوست داریم و برای انواع کاربردهای ضدخوردگی مورد استفاده قرار می دهیم. با این حال، هنگامی که یک سلول خوردگی ایجاد می شود، استحکام و انسجام باورنکردنی لایه اپوکسی می تواند بیشتر به یک دشمن تبدیل شود تا یک دوست. همانطور که خوردگی ایجاد می شود، سلول خوردگی متورم می شود و اتصال لایه اپوکسی بالای آن با فلز شکسته می شود. هر بار که سلول خوردگی اتصال با پوشش بالای خود را می شکند، یک لبه از فولاد تازه در معرض دید آن قرار می گیرد و خوردگی در اطراف آن نقطه بصورت دایره‌ای گسترش می یابد.
پوشش اپوکسی سرامیکی در نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection و سیستم فروش لوله و پوشش Sales Intelligence با نام اختصاری CE شناخته می شود.
استحکام پیوندهای داخلی اپوکسی قوی‌تر از چسبندگی بین اپوکسی و فولاد است. بنابراین چنانچه در نقطه ای از فولاد، خوردگی ایجاد شود بدون آنکه پیوند ذرات اپوکسی بین خودشان شکسته شود، پوشش متورم می شود. ذرات سرامیکی به‌طور خاص مهندسی شده‌اند تا میزان استحکام پیوندهای داخلی اپوکسی را کمتر از میزان چسبندگی آن به فولاد نگه دارند! بنابراین این بدان معناست که وقتی ناحیه کوچکی از خوردگی ایجاد می‌شود و شروع به متورم شدن می‌کند، پوشش اپوکسی در آن مکان بدون پوسته شدن، شکسته می‌شود. وقتی پوسته شدن در پوشش روی ندهد، فولاد جدید نمایان نمی شود و سلول خوردگی رشد نمی کند. به طور خلاصه، پوشش اپوکسی سرامیکی موثرترین پوشش در بازار برای کاهش میزان خوردگی است.

ویژگی قلیایی پوشش لوله سرامیکی

ذرات کروی سرامیکی دارای مقدار کمی ماهیت قلیایی هستند. این ویژگی، در سطح پوشش داخلی لوله محیط کمتری برای رشد ارگانیک ایجاد می کند. در لوله های آب و فاضلاب، حتی یک کاهش کوچک از چنین رشدی نتایج مفیدی برای عمر پوشش لوله و در نتیجه خط لوله خواهد داشت.
پوشش اپوکسی سرامیکی یک پیوند شیمیایی و فیزیکی بین دو ماده شیمیایی خشک و سطح فلز ایجاد می کند. این محصول به عنوان جایگزین پوشش ملات سیمان در خطوط لوله های آب و فاضلاب ایده آل می باشد. پوشش ملات سیمان دارای دو مشکل عمده، ضخامت زیاد و ایجاد محیط اسیدی است که پوشش اپوکسی سرامیکی هر دوی آنها را رفع می سازد.

پوشش ملات سیمان
پوشش داخلی ملات سیمان خطوط لوله آب و فاضلاب

اپوکسی های سرامیکی ۱۰۰٪ جامد

پوشش اپوکسی سرامیکی را می توان در ضخامت های بالاتر، بدون استفاده از تجهیزات اسپری چندگانه اعمال کرد. ماهیت توخالی ذرات سرامیک به این معنی است که وزن هر گالن محصولات سرامیک اپوکسی کمتر از فناوری سنتی پوشش اپوکسی است.
اپوکسی های سرامیکی ۱۰۰٪ جامد، حلالها و VOC را حذف کرده اند که می تواند به حفظ سلامت نیروی کار کمک کند. حلالهایی مانند پرایمر که در سراسر صنعت پذیرفته شده اند از یک ترکیب شیمیایی به نام ایزوسیانات برای پخت پوشش و تبدیل شدن به یک فیلم جامد استفاده می‌کنند. ایزوسیانات‌ها سرطان‌زا هستند و در طول سال‌ها استفاده، برخی از کارگران نسبت به محصول حساس می‌شوند، منجر به آسم شدید شغلی، عوارض پوستی و سایر اثرات مضر سلامتی می شود. پوشش اپوکسی از ایزوسیانات ها استفاده نمی کند؛ به این ترتیب، پرایمرهای غنی از روی را می توان با فناوری پوشش اپوکسی سرامیکی جایگزین کرد تا علاوه بر حفظ سلامتی انسان و محیط زیست، در هزینه صرفه جویی کند و محافظت بیشتری در برابر خوردگی زیر برشی ایجاد کند.

پوشش اپوکسی سرامیکی
پوشش اپوکسی سرامیکی خواص پوشش داخلی اپوکسی مانند مقاومت رطوبتی و کاهش خوردگی را بهبود می دهد

سایر ویژگیهای پوشش داخلی اپوکسی سرامیکی

مقاومت بالا در برابر خوردگی
مقاومت در برابر گسترش خوردگی (ارتقا)
سطح سیقلی و مقاومت بالا در برابر سایش
آستر انعطاف پذیر
قدرت دی الکتریک بالا
نفوذ پذیری پایین رطوبت (ارتقا)
مطابق با استانداردهای لوله های آب و فاضلاب

پوشش داخلی لوله های فولادی
استاندارد پوشش لوله های فولادی