صنعت پوشش لوله ایران

دانشنامه صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و نرم افزارهای پوشش لوله

تفاوت عایق لوله و پوشش لوله

صنعت پوشش لوله ایران 1403/04/17

تفاوت عایق و پوشش لوله
مقایسه پوشش لوله های فولادی و عایق لوله فلزی

عایق لوله واژه آشناتری نسبت به پوشش لوله است. عایق لوله در کاربردهای عمومی مانند تاسیسات ساختمانی بویژه در عایق لوله شوفاژ و عایق لوله کولر گازی برای جلوگیری از هدررفت انرژی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما پوشش لوله یک سیستم متشکل از چندین فرآیند و لایه است که برای محافظت لوله های فولادی اجرا می شود تا خطوط لوله انتقال نفت، گاز، آب، پسماند و میعانات پتروشیمی را در برابر خوردگی محافظت کند.
همانطور که از انواع روشها و مواد مانند پشم شیشه، پشم معدنی، انواع فوم مانند الاستومری، فایبرگلاس، پلاستیک، پلی اتیلن، ایروژل و غیره برای عایقکاری لوله ها استفاده می شود از انواع سیستمهای پوششی نیز برای پوشش داخل و خارج لوله های فولادی استفاده می شود. از نظر سایز نیز بطور تقریبی می توان گفت که لوله های با سایز کوچکتر، عایق می شوند و لوله های با قطر بزرگتر پوشش می شوند. تفاوت دیگری که در پوشش لوله وجود دارد مربوط به سطح اجرای آنست. برای سهولت در حرکت جریان سیال و محافظت از سطح داخلی لوله، اغلب در خطوط لوله آب و فاضلاب و سیالهای خورنده، داخل لوله هم با انواع اپوکسی، رنگ یا پوشش می شود.

تفاوت عایق و پوشش لوله

همانطور که گفته شد از عایق لوله برای جلوگیری از تبادل گرمایی بین سیال داخل لوله و محیط و ممانعت از بخار گرفتگی یا ایجاد میعان در سطح لوله استفاده میشود. چنانچه سیال داخل لوله داغ باشد برای جلوگیری از آسیب احتمالی یا هدر رفت انرژی نمی خواهیم این گرما به محیط اطراف انتقال یابد و چنانچه سیال عبور خنک باشد، نمی خواهیم با دریافت گرما از محیط، انرژیی که برای خنک نگه داشتن آن صرف شده است، هدر رود. عکس این دو مورد نیز وجود دارد یعنی جلوگیری از انتقال گرمای محیط به سیال داخل لوله و یا ممانعت از یخ زدگی لوله در اثر سرمای محیط.
از طرف دیگر هدف اصلی پوشش لوله برای محافظت از خوردگی لوله و افزایش طول عمر آن است. چنانچه لوله های فولادی در معرض هوا و رطوبت قرار گیرند به سرعت واکنش نشان داده و سطح داخل و خارج آنها اکسیده شده و به اصطلاح خورده می شوند از آنجا که این نوع لوله در پروژه های مهمی مانند خطوط لوله انتقال آب یا انرژی مورد استفاده قرار می گیرند که اهمیت حیاتی دارد، آنها را با پوششهایی مانند پلی اتیلن، اپوکسی، بیتومن، پلی اورتان و … محافظت می کنند.

عایق الاستومری لوله

عایق لوله الاستومری یا عایق لوله مسی از پروپیلن، اتیلن و داین ساخته شده است و برای عایق بندی حرارتی و برودتی لوله مورد استفاده قرار می گیرد.
عایق الاستومری یکی از پرکاربردترین عایقهای مورد استفاده برای لوله های فلزی است
این عایق مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، سرما، رطوبت و گرد و غبار دارد همچنین فوم الاستومری از مواد غیر سمی تشکیل شده است و برای محیط زیست یا انسان مضر نیست. این خواص سبب شده است از عایق الاستومری علاوه بر تاسیسات ساختمانی مانند عایق لوله های مسی کولر گازی و اسپلیت، در صنایع خودروسازی و پتروشیمی و نفتی نیز کاربرد وسیع داشته باشد. عایق الاستومری همچنین مقاومت بالایی در برابر شعله و نفوذ حرارت دارد و مانع از نفوذ حرارت و آتش به لوله‌ها یا فضاهای تاسیساتی می شود.

عایق پشم شیشه

پشم شیشه از ذوب کردن شیشه و تبدیل آن به الیاف بسیار ریز به دست می آید که به صورت رولی فویلدار یا کرافت و پانلی به وجود می آید. عایق لوله پشم شیشه مانند دیگر عایق ها تا دمای خاصی قادر به تحمل کردن دما می باشد، حداکثر دما برای این عایق ۵۵۰ درجه سانتیگراد می باشد. عایق پشم شیشه در اثر برخورد با پوست باعث خراشیدگی و خارش شدید می شود که ناشی از الیاف سوزنی شکل تشکیل دهنده آن است. همچنین مقاومت کم در برابر رطوبت به دلیل ساختار فیبری پشم شیشه از محدودیت های آن می باشد.

عایق لوله پشم سنگ

پشم سنگ از ذوب کردن سنگ های آذرین به دست می آیند و در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم است. پشم سنگ نسبت به پشم شیشه دارای بافت متراکم تر بوده و مقاومت گرمایی بالاتری دارد و عایق صوتی خوبی نیز به شمار می رود. پشم سنگ نیز مانند پشم شیشه به صورت رولی و پانلی در ضخامت ها و چگالی متنوعی تولید می شود. عایق لوله پشم سنگ به دلیل نداشتن کلر هیچ اثر منفی بر روی جداره لوله ندارد همین امر یکی از امتیازات مهم این عایق می باشد همچنین امکان رشد میکروارگانیزمها دربین منافذ و لایه های آن وجود ندارد.

فوم یا عایق پلی اتیلن

عایق پلی اتیلن یا فوم پلی اتیلن که بیشتر به نام فوم شناخته می شود ترکیبی است از پلی اتیلن فشرده و حبابهای بسیار ریز هوا. عایق پلی اتین امروزه بطور گسترده در امکان و منازل مسکونی، و صنایع مختلف به عنوان عایق رطوبتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت دمایی فوم پلی اتیلن یا به اختصار پلی فوم، تا ۸۰ درجه سانتیگراد بوده و از نفوذ آب به داخل وسایل بسته بندی شده جلوگیری می کند و در مقابل عوامل مخرب و خورنده شیمیایی مانند اکسیژن، اسیدهای رقیق و حلال ها مقاومت خوبی دارد.
عایق اسفنجی پلی فوم می تواند به عنوان پلاستیکی مقاوم در مقابل ضربه، حرارت، رطوبت و الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرد. پلی فوم ماده ای است کاملاً پاکیزه و غیر سمی، فاقد بو و مواد مضر بوده و به سادگی مستهلک نمی شود و با اضافه کردن رنگدانه تنوع رنگ زیادی در محصولات آن وجود دارد.

عایق لوله پلی یورتان (پلی اورتان)

پلی یورتان‌ها به شکل‌های مختلف از جمله فوم‌های نرم، فوم‌های سخت، الاستومرها، رزین، رنگ، پوشش و غیره کاربرد دارند. یکی از کاربردهای پلی‌ یورتان‌ها، استفاده به عنوان پوشش لوله‌های مدفون در خاک با هدف حفاظت در برابر خوردگی می‌باشد. پلی یورتان مورد استفاده در این روش، از نوع ۱۰۰٪ جامد یا پلی یورتان بدون حلال و با مواد اولیه دو جزئی است.
پوشش لوله
پوشش داخلی لوله های فولادی
پوشش اپوکسی لوله یا پوشش لوله FBE