صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک Visco-Elastic

صنعت پوشش لوله ایران ۱۰ ماه قبل
نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک
نوار پوشش لوله، پوشش سرجوش و اتصالات ویسکوالاستیک

نوار پوشش ویسکوالاستیک یکی از جدیدترین پوشش های از نوع چسبنده کشسانی است که از یک سیستم دولایه تشکیل شده است. لایه اول یک پوشش داخلی محافظ در برابر خوردگی (ویسکورپ) و لایه بیرونی، پوشش محافظ مکانیکی است که می تواند یک پوشش خارجی کامپوزیت پی وی سی، پلی اتیلن یا پلی یورتان باشد.
نوار ویسکوالاستیک یک گزینه مناسب برای پوشش سرجوش لوله های فولادی است که بدون نیاز به گرمایش و پرایمر، به آسانی اجرا می شود. نوار پوشش سرجوش ویسکو الاستیک با هر نوع سیستم پوشش لوله سازگار است و یکپارچگی سیستم محافظت در برابر خوردگی و محافظت مکانیکی از لوله را بوجود می آورد.

ویسکوالاستیک چیست؟

به گروهی از مواد که همزمان دارای خاصیت کشسانی و چسبندگی هستند، مواد ویسکوالاستیک گفته می شود. «عسل» یک نمونه طبیعی با این خواص است. مواد ویسکوالاستیک در موقع بروز تنش به حالت اولیه برمی گردند و به وضعیت پایدار خود می رسند. بنابراین مواد ویسکوالاستیک حالت چسبناک و کششی دارند و در برابر تنشهای فیزیکی مانند ضربه و برش از خود مقاومت نشان می دهند. از جمله مواد مشهور دیگر با خاصیت ویسکوالاستیک یا مواد چسبناک کشسانی می توان به قیر و تاندون (زردپی یا تاندوم یا بافت همبند ماهیچه‌ای) اشاره کرد.
به‌طور مشخص هنگامی که به ماده‌ای ویسکوالاستیک مانند پلیمر، تنشی اعمال می‌شود، مولوکولها دوباره بازآرایش‌ می شوند به این ترتیب پلیمر شکل اولیه خود را به دست می‌آورد.

نوار ویسکوالاستیک
نوار سرد اجرای ویسکوالاستیک از لایه های ضدخوردگی و ضد آسیب فیزیکی تشکیل شده است

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک را می توان بطور مستقیم روی سطح لوله فولادی اعمال کرد. همچنین می توان از این نوار برای ترمیم پوششهای لوله پلی اتیلن سه لایه، پلی پروپیلن سه لایه، پوشش لوله fbe، کولتار انامل و یا روکش تقویتی بر روی آنها استفاده کرد.
نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک یک سیستم دولایه، خود ترمیم و سرداجراست که با انواع پوشش های اصلی لوله سازگاری دارد و ماندگاری خواص آن تا ۳۰ سال تخمین زده شده است.
نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک دارای مقاومت شیمیایی بالا و کاملا ضد آب است و در برابر آسیبهای محدود و کوچک بصورت خودترمیم عمل می کند. این نوار، پوششی عالی برای محافظت در برابر خوردگی تجهیزات دارای اشکال نامنظم مانند اتصالات، منهول ها، زانویی ها، انحناها، مفاصل و فلنچهای موجود در خطوط لوله آب، گاز و نفت است. قابلیت نگهداری در انبار تا مدت زمان بالا (خاصیت ویسکوالاستیک آن تا بالای ۳۰ سال باقی می ماند)، سازگار با محیط زیست، کاربری آسان و محدوده دمایی گسترده از ۴۵- تا ۷۰ درجه سانتیگراد از ویژگی های دیگر نوارهای پوشش و ترمیم لوله ویسکوالاستیک است.

اجرای نوار پوشش ویسکوالاستیک
اجرای نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک در خطوط لوله

ویژگیهای نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک

ایمن و سرداجرا، بدون نیاز به گرما و هیچ حلالی مانند پرایمر
مقاوم در برابر فرسودگی و هوازدگی بلندمدت و حفظ انعطاف پذیری
دارای ضخامت ثابت مطابق با اشکال نامنظم
مقاومت در برابر دماهای پایین بدون آسیب شکنندگی
کاملا ضد آب و ضد خوردگی
سازگار با محیط زیست، فرمولاسیون ۱۰۰٪ بی اثر، هیچ خطری برای سلامتی و ایمنی برای انسان ندارد
مقاوم در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مانند آب، نمک ها، اسیدها، قلیایی ها و حلال های قطبی
به هر سطح خشکی مانند بتن، فولاد، پی وی سی، لوله و کانال می چسبد
بدون زمان پخت یا گیرایش

نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک
اجرای نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک بر روی اتصالات لوله
نوار سرجوش سیلید SEALID
مناقصه پوشش لوله ترمیم شونده ویسکوالاستیک شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
پورتال لوله و پوشش Portal