صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

نوار سرجوش سیلید SEALID

صنعت پوشش لوله ایران ۳ ماه قبل
نوار سرجوش پوشش لوله سیلید
نصب دستی نوار سرداجرای پوشش لوله سیلد

بعد از اتصال لوله های فولادی به یکدیگر، زمان پوشش سرجوش لوله هاست. نوار سرجوش سیلید محصول دنسو نسل جدید نوارهای پوشش دهی لوله است که کاربری بسیار ساده تری نسبت به پوشش های سرجوش اپوکسی یا نوارهای بیتومنی که عمدتا از ترکیبات قیر اصلاح شده هستند، دارد. نوارهای سرجوش سرداجرا مانند سیلید و نوارهای پوشش لوله ویسکوالاستیک ترمیم شونده به دلیل سهولت دراجرا، یکپارچه کردن همه لایه ها، سازگاری با انواع پوششهای اصلی خط لوله، سرداجرا بودن و حذف حلال و پرایمرهای آلاینده جایگزین پوششهای نواری قدیمی هستند
پیش نیاز عایقکاری یا پوشش دادن سرجوشهای لوله، تمیزکاری و آماده سازی سطح جوش و کات بکهای هر دو لوله است. بعد از این مرحله، چنانچه از پوشش های پایه نفتی استفاده شود مراحل پرایمرزنی، گرمادهی و پیچاندن نوار عایقکاری اجرا می شود. اگر پوشش های پلی یورتان یا اپوکسی مایع برای سرجوش لوله استفاده شود، کافیست بعد از تمیزکاری، آنرا بر سطح لوله اسپری کرد.

نوار پوشش لوله سیلید چیست؟

نوار پوشش سرجوش لوله سیلید توسط گروه دنسو تولید و به ثبت رسیده است. این نوار یکپارچه در واقع نسل جدید نوارهای پوشش سرجوش لوله سرد اجرا است. نوار پوشش لوله سیلید، یک روکش چند لایه یکپارچه است که مجریان پوشش لوله را در سایت خط لوله از روشهای قدیمی پرایمر زنی و عایقکاری چند مرحله ای بی نیاز می کند.
نوار پوشش لوله سیلید بصورت سرد اجرا و حین بهره برداری از خط لوله و بدون نیاز به خارج کردن آن از سرویس و توسط دست، قابل اجراست! کافیست سطح فلز تمیز کاری شود و نوار سرجوش چندلایه سیلید دور آن پیچانده شود.

نوار پوشش لوله سیلید
رول نوار درز جوش سیلید در یک مرحله دور لوله پیچانده می شود.

روش اجرای نوار سرجوش لوله سیلید

سطح لوله فلزی را تمیزکاری کنید سپس نوار سرجوش را با شروع از روی پوشش لوله دور آن بپیچید. اولین دور باید صددرصد همپوشانی داشته باشد بعد از آن کمی انحراف ایجاد کنید و با همپوشانی کمتر نوار به پیش بروید تا با سطح پوشش شده لوله بعدی برسید. آخرین دور را آنجا هم بصورت ۱۰۰٪ همپوشانی اجرا کنید. نوار سرجوش لوله سیلید برای شرایط دمایی تا ۷۰ درجه سانتیگراد کارایی دارد و همانطور که گفته شد تنها در یک مرحله قابل اجراست.

نوار یکپارچه سرد اجرای سیلید
نوار سرجوش لوله سیلید از چند لایه یکپارچه تشکیل شده است و در یک مرحله اجرا می شود.

مزایای نوار سرجوش سیلید

نوار SEALID به سادگی پس از آماده سازی سطح فولادی بدون هیچ گونه استفاده از پرایمر اجرا می شود. برای اعمال آن به روی فلز، نیازی به آماده سازی وقت گیر و چند مرحله ای یا اجزای مختلف سیستم های قدیمی پوشش لوله نیست.
نوار سرجوش لوله سیلید در یک مرحله دور لوله پیچیده می شود و نیاز به پرایمر زنی، ندارد. این نوار پوشش لوله، هزینه نیروی انسانی و تجهیزات موردنیاز را کاهش می دهد.
حذف پرایمر مصنوعی، هزینه های حمل و نقل، اعمال و ذخیره یک ماده خطرناک را کاهش می دهد همچنین عدم وجود مواد مضر و آلاینده نیز ایمنی کار و حفاظت از محیط زیست را تضمین می کند. این نوار در زمان اجرا صرفه جویی می کند و نیاز به حمل و جابجا کردن دستگاه ها و مصالح مختلف برای اجرای پوشش در سایتهای خط لوله را از بین می برد.

پرایمر مصنوعی چیست؟

پرایمر مصنوعی مایعی است سیاه رنگ، بد بو و اشتعال زا که از مشتقات نفتی بدست می آید. از پرایمر مصنوعی در صنایع پوشش لوله استفاده می شود و نقش چسب را برای پوششهای پایه نفتی مانند بیتومن انامل و بیتوسیل ایفا می کند. بنابراین پرایمر باعث می شود لایه بالاتر بهتر به سطح لوله بچسبد. پرایمر مصنوعی بعد از تمیزکاری لوله فولادی روی آن اسپری می شود و باید کمی صبر کرد تا به میزان مشخصی خشک شود و سپس بقیه عملیات عایقکاری را اجرا کرد.
امروزه با وجود روشهای جدیدتری مانند اسپری کردن پودر یا مایع اپوکسی، در پروژه های کم اهمیت تر و ارزانتر از روش پرایمر زنی و پوشش های بیتومن یا بیتوسیل استفاده می شود همچنین واضح است که به دلیل خواص قیر، این پوششها کارایی لازم را در مناطق گرمسیر ندارند.
پرایمر عایقکاری و حلالها یکی از مواد آلاینده محیط زیست می باشند این مواد با انتشار ذرات آلی آلاینده در هوا نقش مهمی در افزایش گازهای گلخانه ای دارند. امروزه استفاده از پوششهایی که به پرایمر یا حلال نیاز دارند درحال کاهش است و با تعهد کشورها در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، استفاده از پوششهایی مانند بیتومن انامل و بیتوسیل که اثرات VOC دارند با محدودیت مواجه است.
نوار پوشش لوله ویسکوالاستیک Visco-Elastic
پوشش لوله بیتومن انامل BE
پوشش سرجوش