صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

پوشش لوله بیتومن انامل BE

صنعت پوشش لوله ایران ۲ هفته قبل
پوشش لوله بیتومن انامل
اجرای پوشش بیتومن انامل در سطح خارجی لوله و تقویت محل همپوشانی نوارهای بیتومن

پوشش لوله بیتومن انامل، یکی از سیستم های قدیمی و مقرون بصرفه برای محافظت از لوله های فولادی در برابر خوردگی است که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش از لایه های پرایمر، نوار زیرین آغشته به بیتومن انامل و نوار رویی تشکیل شده است.
بیتومن یا قیر از قدیمی ترین مواد برای عایقکاری و جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به مصنوعات بشری بوده است. برای محافظت از خطوط لوله انتقال آب، گاز، نفت و میعانات پتروشیمی با وجود معرفی محصولات جدید در زمینه پوشش لوله، همچنان از بیتومن نیز استفاده می شود. از مهمترین دلایل استفاده از بیتومن در عایقکاری لوله، هزینه پایین و در دسترس بودن فناوری مورد نیاز برای اجرای این نوع پوشش است.

چرا به جای قیر از پوشش بیتومن انامل برای پوشش لوله استفاده می شود؟

قیر به خودی خود ماده ای است که در برابر حرارت و افزایش دمای محیط تغییر شکل می دهد و چنانچه دمای سیال عبوری از خط لوله نیز بالا باشد، گزینه خوبی برای حفاظت از لوله های فولادی نیست. بنابراین قیر را هوادهی یا اکسیده می کنند و مواد معدنی به آن اضافه می کنند تا خواص فیزیکی آن بهبود پیدا کند و به اصطلاح سختی آن مناسب کاربرد مدنظر باشد. این محصول با نام بیتومن انامل بصورت قالب تولید شده و در بسته بندی پالت ارایه می شود. اما همچنان مراحل دیگری لازم است تا به عنوان پوشش خارجی لوله های فولادی قابل استفاده شود.

اجرای پوشش لوله بیتومن انامل

برای پوشش دهی لوله های فولادی با بیتومن انامل، ابتدا سطح لوله های فلزی را تمیز کاری می کنند بعد از آن، لوله ها را پرایمر زنی می کنند و سپس به بخش عایقکاری هدایت می کنند. در مرحله عایقکاری پالتهای بیتومن انامل که اکنون در مخازن قیر حرارت دهی شده اند، بصورت مذاب بر روی نواری از جنس فایبرگلاس تقویت شده با رشته های طولی قرار می گیرد یا به اصطلاح نوار زیرین آغشته به بیتومن انامل شده و بصورت رول بر روی لوله قرار می گیرد.
پوشش لوله بیتومن به دلیل استفاده از حلال و مواد آلی فرار (VOC) آلاینده هوا در مقیاس بزرگ است و پیش بینی می شود کاربرد آن با قوانین سختگیرانه دولتها در خصوص گرمایش جهانی، محدود شود.
در مرحله بعدی نوار رویی پوشش لوله بیتومن که رولی تشکیل شده از الیاف شیشه آغشته به مواد قیر پایه نفتی اصلاح شده با مواد معدنی است بر روی بیتومن انامل قرار می گیرد. وظیفه نوار نوار رویی حفاظت فیزیکی و مکانیکی از پوشش بیتومن انامل است.

لایه های پوشش لوله بیتومن
پوشش لوله بیتومن یک سیستم پوشش چندلایه پیچشی است که از پرایمر و نوارهای زیر و رو تشکیل شده است.

در فرآیند پوشش لوله بیتومن انامل مراحل زیر اجرا می شود:

تمیزکاری یا شات بلاست لوله
پرایمر زنی
نوار زیرین آغشته به بیتومن انامل مذاب
نموار رویی پوشش بیتومن

پرایمر عایقکاری چیست؟

پرایمر مورد استفاده در عایقکاری لوله های فولادی، نوعی پرایمر مصنوعی است که برای افزایش چسبندگی پوشش به سطح لوله مورد استفاده قرار می گیرد، پرایمر مصنوعی مایعی بدبو و اشتعال زاست که در شرکتهای مجری پوشش لوله در خطوط عایقکاری پوشش های بیتومن انامل و بیتوسیل مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگیهای مهم پرایمر عایقکاری، قابلیت خشک شدن سریع آن است تا بتوان مرحله بعدی عایقکاری را در زمان مناسب انجام داد.

پرایمر زنی لوله فولادی
در ابتدا پرایمر مصنوعی برای افزایش چسبندگی پوشش بیتومن به سطح لوله اسپری می شود.

اثر مخرب پوشش لوله بیتومن بر محیط زیست

برخلاف ادعای تولید کنندگان در خصوص دوستدار محیط زیست بودن این سیستم پوشش لوله، پوشش لوله بیتومن به دلیل استفاده از حلال و پرایمر مصنوعی، آلاینده محیط زیست به ویژه هواست و در تشدید اثرات گلخانه‌ای موثر است. این پوشش به دلیل استفاده از مواد آلی فرار که اصطلاحا VOC نامیده شود، به مرور زمان با تبخیر و پخش شدن در هوا، گازهای گلخانه‌ای مخربی وارد جو می کند. اما به دلیل اینکه معمولا جزو ابتدایی ترین خطوط تولید پوشش لوله در جهان است و اجرای آن نیازمند فناوری بالایی نیست، بسیاری از شرکتهای مجری پوشش لوله آنرا راه اندازی و به دلیل قیمت تمام شده پایینتر، در بعضی از خطوط لوله که بیشتر از مناطق سردسیر عبور می کنند، آنرا به مشتریان پیشنهاد می دهند.
پیش بینی می شود با تشدید قوانین سخت گیرانه دولت ها در مورد گرمایش جهانی و امضاء قراردادهای بین المللی در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای، استفاده از پوشش های دارای حلال مانند بیتومن و پوشش لوله بیتوسیل کاهش یابد.

پوشش لوله بیتومن در نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection با نام اختصاری BE شناخته می شود.
نوار سرجوش سیلید SEALID
پوشش پلی اتیلن سه لایه 3LPE
پوشش اپوکسی لوله یا پوشش لوله FBE