صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

پیش بینی بازار جهانی پوشش لوله تا سال ۲۰۲۶

صنعت پوشش لوله ایران ۵ ماه قبل
بازار جهانی پوشش لوله

حجم بازار فعلی پوشش لوله در سال ۲۰۲۱ تا ۷.۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۶ به ۹.۴ میلیارد دلار برسد. اجرای پوشش های محافظتی بر روی لوله مستلزم صرف هزینه بالا است. از این رو، انتخاب نوع پوشش لوله بر اساس کارایی آنها در مقابل شرایط محیطی سخت و میزان مقاومت در برابر مواد شیمیایی، صورت می گیرد.
عمدتاً در خطوط لوله برای محافظت از لوله در برابر خوردگی از پوشش استفاده می شود. بنابراین پوشش هایی با طول عمر بیشتر و خواص محافظتی بهتر، انتخاب اصلی مشتریان است. بازیگران پیشرو در بازار پوشش‌های لوله بیشتر بر توسعه فناوری های جدید در پوشش‌های فعلی و یا ترکیب آنها با پوشش‌های جدید متمرکز شده‌اند که مقرون به صرفه هستند، کاربرد آسانی دارند و می‌توانند برای مدت طولانی‌ دوام بیاورند.

پیش بینی رشد در بازار نفت و گاز و زیرساختها

انتظار می رود تقاضای جهانی برای نفت و گاز به زودی افزایش یابد. تقاضای فزاینده انرژی تاثیر مستقیم بر صنعت نفت و گاز و بازار خط لوله بر جا می گذارد. که به نوبه خود انتظار می رود رشد بازار پوشش لوله را در پی داشته باشد و انتظار می رود این بازار در اقتصادهای نوظهور جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی رشد کند. همانطور که این کشورها بیشتر درگیر بخش تولید می شوند، زیرساخت های آنها برای تسهیل تجارت نیاز به ارتقا خواهد داشت.
براساس مطالعات اخیر، انتظار می‌رود هزینه‌ ارتقای زیرساختها در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۵ تقریباً ۴۸٪ رشد کند. انتظار می‌رود بازار زیرساختهای کشورهای جنوب شرق آسیا تا سال ۲۰۲۵ به ۵.۳ تریلیون دلار برسد. بنابراین، رشد در بازار خط لوله محرک بزرگی برای بازار پوشش لوله خواهد بود. علاوه بر این، در آمریکای جنوبی، افزایش تقاضا برای گاز، بازار خطوط لوله را بهبود می دهد که به نوبه خود باعث رشد بازار پوشش لوله می شود.
به گزارش صپلا به نقل از آژانس بین المللی انرژی، تقاضا در بازار نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد. با این حال، در صورت عدم تغییر سریع در سیاست ها تا سال ۲۰۲۶، مصرف پیش بینی شده نفت جهانی به ۱۰۴.۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و تولیدکننده های خاورمیانه تنها قادر به تامین ۵۰٪ این نیاز از محل ظرفیت مازاد خود، خواهند بود.

بازار صنعت پوشش لوله
بازار صنعت پوشش لوله

کاهش در رشد پوشش های لوله حاوی ترکیبات آلی فرار VOC

سیستمهای پوششی مبتنی بر حلال که در لوله‌ها استفاده می‌شوند، در حال حاضر دارای ترکیبات آلی فرار بالایی هستند. این ترکیبات VOC و HAPS (منابع خطرناک آلاینده هوا) موجود در پوشش ها تهدیدی برای محیط زیست هستند. VOC بالا که در جو منتشر می شود، خطراتی برای سلامتی ایجاد می کند و باعث آلودگی می شود و به اثر گلخانه ای کمک می کند.
پیش بینی می شود کاربرد پوششهای حاوی حلال یا مواد آلی فرار (VOC) مانند پوشش لوله بیتومن و پوشش لوله بیتوسیل، که نقش مهمی در آلودگی هوا دارند محدود شود.
استفاده از پوشش‌های کم حلال یا بدون حلال اغلب مستلزم سرمایه‌گذاری بالا برای تجهیزات جدید، افزایش نیاز به آماده‌سازی سطح برای چسبندگی و تجربه فنی و آموزش بیشتر در مورد کاربرد است. کارفرمایان ناچار خواهند بود در ابتدا برای جبران هزینه های اضافی در مقایسه با هزینه های مربوط به سیستم های مبتنی بر حلال معمولی، هزینه بیشتری بپردازند. انتظار می رود استفاده از پوشش های مبتنی بر حلال به دلیل اجرای مقررات سختگیرانه در مورد انتشار VOC، شاهد رشد محدودی در آینده باشد.

چالش شرایط آب و هوایی و زمین شناختی در توسعه خطوط لوله جدید

خطوط لوله جدید ساخته شده در زمین‌های خاک سنگی، کوه‌ها، شیب‌های تند، رودخانه‌ها و زمینهای یخ‌زده چالش‌های جدیدی را برای تولیدکنندگان پوشش، به‌ویژه در شرایط آب و هوایی نامساعد ایجاد می‌کند. در بسیاری از مناطق دورافتاده، خطوط لوله در شرایط بسیار سرد نصب می شوند. توسعه زیر ساختها در این مناطق کمتر بوده و امکانات کمتری برای بهره برداری از خط لوله دارند. علاوه بر این، از آنجایی که خطوط لوله جدید و با قطر بزرگتر در مناطق دورافتاده ساخته می شوند، جایی که شرایط زمین شناختی سخت و آب و هوا اغلب نامطلوب هستند، حفاظت از خط لوله تبدیل به چالش می شود. هرچند حفاظت از خوردگی خط لوله مهمترین وظیفه سیستمهای پوششی است اما حفاظت مکانیکی نیز در این شرایط ویژه باید مورد توجه قرار گیرد تا از عملکرد سیستم حفاظت در برابر خوردگی اطمینان حاصل شود.
روش‌های حفاظت مکانیکی که معمولاً در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: لایه‌بندی شنی، بستر سازی و لایه‌بندی مکانیکی، شبکه های توری محافظتی و پوشش‌های ضد خوردگی بسیار ضخیم. با این حال، این روش ها محدودیت هایی دارند. به عنوان مثال، بستر و لایه شنی در شرایط بسیار سرد مناسب نیست و استفاده از آن برای شیب های تند و عبور خط لوله از رودخانه ها و جاده ها نامناسب است. این عوامل چالشی برای پوشش های خط لوله و در نتیجه رشد بازار ایجاد می کند.

خط لوله آب آشامیدنی

فرصت های جدید در فناوری پوشش دهی قابل جابجایی لوله

فناوری پوشش دهی موبایل که به عنوان فناوری پوشش دهی قابل حمل نیز شناخته می شود، شامل ارائه خدمات پوشش در محل پروژه است. این کار ساده‌سازی پروژه را افزایش می‌دهد تا هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی و زمان صرف شده برای تکمیل پوشش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این فناوری برای پوشش لوله و پوشش مورد نیاز برای ضد خوردگی خارجی، حفاظت مکانیکی، عایق حرارتی و کنترل شناوری استفاده می شود. این فناوری می‌تواند هزینه‌های تعمیر متحمل شده برای حمل و نقل و رسیدگی به آسیب‌ها را کاهش دهد و به سازندگان خط لوله اجازه دهد کارآمدتر کار کنند. نصب و راه اندازی تاسیسات پوشش سیار آسان است و ظرفیت تولید یک کارخانه ثابت را دارد. برای این نوع خدمات، شرکت‌ها می‌توانند تکنسین‌های محلی را استخدام کرده و به آنها آموزش دهند تا بدون از دست دادن بهره‌وری، کیفیت و مقرون به صرفه بودن، به همان خروجی یک کارخانه ثابت دست یابند.

پوشش خارجی لوله فولادی

تخمین زده می شود که پوشش خارجی لوله فولادی در سال ۲۰۲۰ پیشتاز بازار پوشش لوله باشد. به گزارش صپلا پیش‌بینی می‌شود که بازار پوشش‌های خارجی بزرگ‌تر و دارای رشد سریع‌تر در بازار انواع پوشش‌های لوله باشد. خوردگی خارجی عامل اصلی خرابی خطوط لوله مدفون در خاک یا آب است. نصب خطوط لوله پرهزینه است، از این رو پوشش های سطح خارجی نقش مهمی در محافظت از این خطوط لوله در برابر خوردگی و افزایش طول عمر آنها دارند.

پوشش های پلیمری ترموپلاستیک

تخمین زده می شود که پوشش های پلیمری ترموپلاستیک در صنعت پوشش لوله پیشرو باشند. پوشش های پلیمری ترموپلاستیک پرمصرف ترین نوع پوشش لوله هستند. پوشش های پلیمری ترموپلاستیک بزرگترین بخش از نظر ارزش در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سایر انواع پوشش های لوله بود.
تقاضای زیاد برای پوشش‌های پلیمری گرمانرم به دلیل خواص عالی آن و طیف وسیعی از کاربردها است. انتظار می‌رود پوشش‌های پلیمری ترموپلاستیک در بازار پوشش‌های لوله در دوره پیش‌بینی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

صنایع نفت و گاز بزرگترین مصرف کننده پوشش لوله

نفت و گاز همچنان بزرگترین مصرف کننده پوشش لوله است. رشد سریع بخش نفت و گاز، بازار پوشش های لوله را در سطح جهانی هدایت می کند. علاوه بر این، انتظار می رود تقاضا برای انواعی از پوشش لوله که مقاومت بهتر در برابر خوردگی، سایش، و محافظت در برابر حملات شیمیایی از خود نشان داده اند افزایش یابد. توسعه قابل توجه بازار پوشش لوله در تمام مناطق را می توان به افزایش استفاده از پوشش لوله در تامین آب شهری، نفت و گاز، مصارف صنعتی و پالایشگاهی نسبت داد.

پیش بینی رشد بازار پوشش لوله در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه

پیش‌بینی می‌شود کشورهای جنوب شرقی آسیا و استرالیا بیشترین سهم از بازار پوشش‌های لوله را در این دوره به خود اختصاص دهند.
در حال حاضر آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده و پس از آن کشورهای جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه و اروپا قرار دارند. رشد حوزه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه را می‌توان به افزایش سریع تقاضا برای پوشش‌های لوله از صنایع با کاربرد نهایی، به ویژه تصفیه آب و فاضلاب و نفت و گاز نسبت داد. علاوه بر این، تقاضا برای پوشش لوله عمدتاً با تقاضای رو به رشد نفت و گاز، در میان سایر صنایع ایجاد می‌شود. توسعه تقاضا برای فرآوری شیمیایی و نفت و گاز، و همچنین استفاده رو به رشد از پوشش لوله در صنایع ساختمانی، انرژی و فاضلاب، عوامل کلیدی هستند که انتظار می رود تقاضا برای پوشش لوله را در طول دوره پیش بینی افزایش دهند.

کشورهای APAC
کشورهای حوزه جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه APAC

شرکتهای پیشرو جهانی در تولید پوشش لوله

تقاضا برای پوشش‌های لوله عمدتاً توسط بازیگران جهانی که این پوشش‌ها را برای صنایع مختلف تولید می‌کنند تأمین می‌شود. به گزارش صپلا برخی از شرکت های پیشرو در تولید پوشش لوله عبارتند از آکزونوبل (آمریکا)، صنایع پی‌پی‌جی (هلند)، شرکت شروین ویلیامز (آمریکا)، شاوکور (کانادا) و سیستمهای پوشش آگزالتا (آمریکا). این شرکت ها، همراه با سایر شرکت های منطقه ای، تقاضای پوشش لوله در سطح جهان را تامین می کنند.

بیشترین سهم از بازار پوشش لوله متعلق به آمریکای شمالی

پیش بینی می شود که آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار پوشش لوله را در طول دوره پیش بینی به خود اختصاص دهد.
در حال حاضر نیز آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده و پس از آن کشورهای جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه و اروپا قرار دارند. رشد حوزه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه را می‌توان به افزایش سریع تقاضا برای پوشش‌های لوله در صنایع، به ویژه تصفیه آب و فاضلاب و نفت و گاز نسبت داد. علاوه بر این، تقاضا برای پوشش لوله عمدتاً با تقاضای رو به رشد نفت و گاز، در سایر صنایع ایجاد می‌شود.
پروژه ال‌ان‌جی آلاسکا یک تأسیسات صادراتی گاز طبیعی مایع در نزدیکی نیکیسکی آلاسکا است. این پروژه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های توسعه گاز طبیعی در جهان شناخته می شود. این پروژه که پیش بینی می شود بین ۴۵ تا ۶۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد، شامل ساخت یک کارخانه LNG، تأسیسات ذخیره سازی، و بندر کشتیرانی و همچنین یک خط لوله ۱۲۸۷ کیلومتری از نواحی شمالی تا تأسیسات LNG و LNG می شود. به این ترتیب توسعه تقاضا برای فرآوری شیمیایی و نفت و گاز و همچنین استفاده رو به رشد از پوشش لوله در صنایع ساختمانی، انرژی و فاضلاب، را به همراه دارد و عوامل کلیدی مورد انتظار برای افزایش تقاضا برای پوشش لوله در طول دوره پیش بینی است.

تاثیر همه گیری کووید بر بازار پوشش لوله

همه‌گیری COVID-19 همه مشاغل را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. اقدامات دولت ها برای جلوگیری از انتشار ویروس و همچنین دستورالعملهای اجرایی در سطوح میانی و محلی، شرکت ها را مجبور کرده است تا فعالیت های تجاری روزانه خود را اصلاح یا تغییر دهند. تولیدکنندگان پوشش لوله در سال ۲۰۲۰ به دلیل الزامات مربوط به تعطیلی مشاغل، قوانین فاصله گذاری اجتماعی و محدودیتهای فعالیت های ادارات دولتی و محلی تحت تأثیر قرار گرفتند. این بازار به دلیل کاهش تولید مواد خام، اختلالات زنجیره تامین و موانع پیشرو در بازارهای تجاری در طول سال ۲۰۲۰ با مشکل مواجه شد.
پوشش لوله
نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection
نرم افزار فروش لوله و پوشش Sales Intelligence