صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

لوله مانیسمان یا بدون درز

صنعت پوشش لوله ایران سال قبل
لوله مانیسمان
لوله مانیسمان یا بدون درز

به لوله های فولادی بدون درز، لوله مانیسمان هم گفته می شود در مقایسه با لوله های فولادی درزدار مستقیم و مارپیچی، لوله های مانیسمان به دلیل یکنواختی سطح از مقاومت بالاتری در برابر فشار برخوردارند و یکی از گزینه های مهم برای انتقال سیالات و جریانات پر فشار مانند لوله های مغزی استخراج نفت و گاز یا تیوبینگ محسوب می شوند.
لوله مانیسمان که نام خود را از مخترع آلمانی گرفته است، در خطوط لوله فشار قوی، سیلندرهای هیدرولیک، مبدل های حرارتی و بویلرها و در صنایعی نظیر حفاری، نیروگاه ها، صنایع نفت و گاز به علت استحکام و مقاومت بالا کاربرد دارند. لوله های مانیسمان به طور کلی در ردیف لوله های فولادی پر مصرف در سیستم های تأسیسات و لوله کشی به شمار می روند. سازگاری و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف و سیالات پر فشار، از ویژگی های حائز اهمیت این نوع لوله بدون درز تلقی می شود.

تولید لوله مانیسمان

برای ساخت لوله مانیسمان از شمشهای فولاد استفاده می شود. برخلاف لوله های درزدار که دستگاه با ورق یا کویل تغذیه می شود و در ادامه فرآیند لبه های ورق جوشکاری می شود در پروسه تولید این نوع لوله فولادی روش های مختلفی مانند نیروهای گریز از مرکز، عبور از زره، غلطک، کشش و حرارت به کار گرفته می شود و جوشکاری انجام نمی شود.

لوله بدون درز
سیستم فروش لوله بدون درز یا لوله مانسمان
نرم افزار استعلام، پیگیری مکاتبات و امور قرارداد لوله های فولادی Sales Intelligence بطور اختصاصی برای بخش فروش شرکتهای لوله سازی و پوشش لوله توسعه داده شده است.
به طور معمول تولید لوله های مانیسمان به دو روش عملیات حرارتی و اکستروژن شمش های فولادی و ریخته گری گریز از مرکز انجام می شود. در عملیات حرارتی، ابتدا شمش فولادی گداخته می شود سپس با وارد ساختن میله ای نوک تیز به مرکز قطعه شمش، فرآیند تولید لوله بدون درز انجام می گیرد. در مرحله بعد و به منظور به دست آوردن طول، قطر و ضخامت مدنظر، با استفاده از غلطک های مخصوص، به کشش و نورد لوله ها مبادرت می ورزند. پس از طی این مراحل و رسیدن به ابعاد و اندازه های مورد نظر، با استفاده از آب، مرحله سرد کردن صورت می گیرد.

استاندارد لوله های مانیسمان

استانداردهای نفت و گاز API 5L
استاندارد لوله ASTM

لوله مانسمان
لوله مانسمان

هزینه تولید لوله های مانیسمان

لوله های مانیسمان بیشتر در سایزهای پایین تولید می شوند چرا که تولید این نوع لوله فولادی با قطر زیاد، فرآیند بسیار هزینه بر و در عین حال سخت و دشواری است. بنابراین در سایزهای متوسط از روش لوله های درزدار مستقیم و در سایزهای بالا از روش اسپیرال برای تولید لوله های فولادی استفاده می شود.
لوله فولادی درز مستقیم
لوله فولادی اسپیرال
نرم افزار فروش لوله و پوشش Sales Intelligence