صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

لوله فولادی درز مستقیم

صنعت پوشش لوله ایران سال قبل
لوله درزدار
لوله فولادی درز مستقیم

لوله های فولادی درزجوش مستقیم یا استرایت معمولا از ورق فولادی با طول ۱۲ متر و عرض های متفاوت تولید می شوند. عرض ورق درواقع قطر لوله نهایی را تشکیل می دهد بنابراین عرض ورق فولادی را برش داده و پس از خم کردن آن بصورت عرضی، دو لبه ورق را جوشکاری می کنند ضخامت و جنس ورق، ضخامت و گرید لوله درز مستقیم را مشخص می کند.
برای ساخت لوله های درز مستقیم یا ERW که به اختصار به آنها لوله های درزدار هم گفته می شود (لوله درزدار شامل لوله های اسپیرال هم می شود) ورق درون خط تولید برش خورده و از میان غلطک هایی عبور داده می شود. غلتک ها لبه ورق ها را فرم داده و به حالتی منحنی شکل و شبیه به لوله تغییر می‌دهد. نهایتا درز ورق به روش جوش زیر پودری SAW یا مقاومت الکتریکی جوشکاری می شود.

کاربرد لوله های درزدار مستقیم

لوله های درزجوش مستقیم برای انتقال گاز، مصارف صنعتی، لوله های شوفاژ، تولید پروفیل های صنعتی، ساختمانی و غیره کاربرد دارند. هزینه تولید و قیمت نهایی ساخت این نوع از لوله ها در مقایسه با لوله های بدون درز بسیار پایین تر است و بیشتر در سایزهای کوچکتر تا حدودا ۱۶ اینچ تولید می شوند. برای لوله های با قطر بزرگتر معمولا از روش اسپیرال یا درز جوش مارپیچی استفاده می شود.

لوله فولادی درز مستقیم
لوله فولادی درز مستقیم در حال اتصال به خط لوله (درزجوش مستقیم خط افقی جوش در بالای خط لوله)

هیدرو تست

برای آزمایش مقاومت لوله در برابر فشار سیال، هیدروتست انجام می شود. در آزمایش هیدروتست، آب با فشار بالا حداکثر ۵۰۰۰PSI از داخل لوله فولادی عبور داده می شود تا هم براده های ایجاد شده در حین تولید و جوشکاری خارج گردد و هم مقاومت لوله تست شود با توجه به نحوه تولید لوله های درزدار، میزان تحمل فشار آنها نسبت به لوله های فولادی بدون درز یا مانیسمان کمتر است.

تست التراسونیک

یکی از روشهای بازرسی جوش، تست التراسونیک می باشد که از انرژی صوتی با فرکانس بالا مانند ۱۰۰ کیلوهرتز و ۱ مگاهرتز برای تشخیص گسستگی جوش لوله های درزدار، پیداکردن عیوب آن، ارزیابی ضخامت و اندازه گیری ابعاد استفاده می شود.
سیستم فروش لوله و پوشش Sales Intelligence انواع لوله های فولادی مانیسمان، درزجوش مستقیم و درزجوش مارپیچی از مرحله استعلام و مکاتبات تا عقد قرارداد و امور مالی پروژه های شرکتهای لوله سازی را مدیریت می کند.
در تست التراسونیک درزجوش لوله‌های فولادی تولیدی، براساس استاندارد API ۵L PSL ۲ تست می شود و عیوب احتمالی تشخیص و علامتگذاری می شود.

استاندارد لوله های درزجوش مستقیم

استاندارد DIN 2440
استاندارد DIN 2394-1
استاندارد BS 1387
استاندارد API 5L
استاندارد BS 1139-1
لوله فولادی اسپیرال
لوله مانیسمان یا بدون درز
نرم افزار فروش لوله و پوشش Sales Intelligence