صنعت پوشش لوله ایران

مرجع صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و فناوریهای خطوط لوله

نرم افزار لوله سازی PHS

صنعت پوشش لوله ایران ۵ ماه قبل
ثبت آمار تولید لوله
ثبت اطلاعات تولید و پارامترهای کنترل کیفیت در خط تولید لوله های فولادی

لوله های فولادی مورد استفاده در خطوط لوله نفت، گاز و آب در کارخانه های لوله سازی بصورت بدون درز یا درز دار تولید می شوند. لوله های فولادی درز مستقیم یا مارپیچی از ورقهای فولادی با گریدهای مختلف و به روشهای جداگانه تولید می شوند. نرم افزار لوله سازی PHS کل فرآیند تولید این لوله ها را مدیریت می کند.
نرم افزار لوله سازی PHS اتوماسیون خطوط تولید کارخانه های تولید لوله های فولادی را از مرحله دریافت کویل (ورق فولادی) تا مرحله نهایی و تحویل محصول به مشتری بصورت کارآمد به اجرا در می آورد. این سیستم در ایستگاه های مختلف خط تولید نصب می شود و رهگیری، کنترل کیفیت و تولید مستندات محصول (شناسنامه محصول) را مدیریت می کند.

فرآیند تولید لوله اسپیرال

فرآیند تولید لوله های فولادی درزدار مارپیچی (لوله اسپیرال) با ورود و انبارش مواد اولیه آغاز می شود. با شروع مرحله تولید لوله‌ها از ورق های فولادی که کویل نامیده می شود، یک سیستم مدیریتی مورد نیاز خواهد بود که بتواند نیازهای واحدهای تولید، کنترل کیفیت و فنی را در مرحله اول و مستندات مورد نیاز مدیران و مشتری را در ادامه تامین کند. ارزیابی ضایعات، ارزیابی عیوب تولید لوله، انبارش لوله و تحویل محصول همگی فرآیندهای حجیم و نیازمند دقت فراوان محاسباتی و تجمیع داده است که در صورت عدم هماهنگی بین واحدهای مختلف یا بکارگیری سیستمهای ثبت داده جزیره ای مانند اکسل، که اساسا برای چنین کاربردهایی نامناسب هستند، موجب بوجود آمدن مغایرتهای فراوان و عدم انطباق آمار واحدها می شود.
استفاده از ابزار مناسب برای هر فرآیند و چالش از اولین اقداماتی است که مهندسین و متخصصین به دنبال آن هستند. چرا که بکارگیری ابزار نامناسب، سربار و هزینه پنهان مداوم را به سیستم تحمیل می کند. تجربه نشان داده است که آمار و داده های دقیق و مورد اطمینان در کنار محصول فیزیکی، می تواند منجر به اعتماد مشتری و ارتقای جایگاه شرکتهای تولیدی در اذهان مشتریان شود.
نرم افزار لوله سازی PHS به عنوان پلتفرم کنترل فرآیند کارخانه های لوله سازی، طی سالها به عنوان انتخاب اول این شرکتها درآمده است و راه حل موثری برای هماهنگی و یکپارچگی واحدها، داده‌ها و گزارشات ایجاد کرده است.
در کنترل فرآیند تولید الزاما باید جزئیاتی نظیر زمان تولید، زمانهای توقف، عیوب لوله و درصد تحقق پروژه در قالب انواع گزارشات آماده شوند. قاعدتا انجام این موارد بدون وجود یک سامانه اختصاصی این صنعت، امری دشوار و متضمن صرف زمان می باشد. که پیامد آن، کاهش مانور مدیران در انجام اقدامات اصلاحی و برطرف نمودن مشکلات است. جدای از این مطلب امکان تولید انواع گزارشات قابلیتی است که توسط نرم افزار کنترل تولید لوله سازی به راحتی میسر و قابل دسترس می باشد.

تولید لوله
فرآیند تولید لوله های فولادی اسپیرال در کارخانه های لوله سازی در چندین ایستگاه تکمیل می شود

مغایرت داده در شرکت های تولید و پوشش لوله

در شرکتهای پوشش لوله، غالبا لوله‌های فولادی متعلق به مشتری است و برای پوشش دهی به انبار پیمانکار (یارد) ارسال شده است، در شرکت های لوله سازی نیز همین وضعیت وجود دارد و ممکن است کویلهای فولادی متعلق به مشتری باشد که خریداری نموده و به انبار شرکت تحویل شده تا لوله های مورد نیاز خود را تحویل بگیرد، در این سیستم انبارداری ممکن است پروژه‌ها با چالش بالقوه مغایرت مواجه باشند.
در این مورد خاص، مغایرت زمانی بوجود می آید که دو سیستم آمار گیری متفاوت با نیروی انسانی مختلف و حتی شرکتهای متفاوت در مورد یک موجودیت یکسان مورد استفاده قرار گیرد. هر احتمالی ممکن است سبب شود تا داده ها با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و این مغایرت به سیستمهای انبارداری، مالی و فروش تسری پیدا کند. واحدهای دخیل در فرآیند انبارش لوله، تولید، کنترل کیفیت و صدور محصول چنانچه از یک سیستم مشترک که آزمونهای مختلف را پشت سرگذاشته است، استفاده نکنند بدون شک دچار پدیده مغایرت در داده ها خواهند شد. مرتفع نمودن این مغایرت ها بعضی اوقات مستلزم صرف زمان و هزینه زیاد و از دست رفتن منابع می گردد. اساسا این وظیفه به عهده نرم افزار است و امروزه شرکتها، منابع انسانی ارزشمند خود را برای اموراتی که بصورت سیستمی قابل اجراست، صرف نمی کنند.
نرم افزار لوله سازی PHS به عنوان پلتفرم کنترل فرآیند کارخانه های لوله سازی، طی سالها به عنوان انتخاب اول این شرکتها درآمده است و راه حل موثری برای هماهنگی و یکپارچگی واحدها، داده‌ها و گزارشات ایجاد کرده است.

استانداردهای تولید لوله های فولادی

عمده مشتریان شرکتهای تولید لوله های فولادی، سازمان های بزرگ خصوصی و دولتی می باشند که محصولات را مطابق با استانداردهای بین المللی یا استانداردهای شرکت گاز یا آب و فاضلاب مورد پذیرش قرار می دهند. غالب این استانداردها مستندات خاصی نظیر نتایج تست های مخرب و غیر مخرب محصول و مواد اولیه را طلب می کنند. در پروژه های بزرگ، تولید این مستندات امری طاقت فرسا، نیازمند دقت فراوان و به لحاظ ارتباط با بازرسین سمت مشتری بسیار حساس می باشد. این مستندات حین تولید لوله های فولادی و در طول مراحل مختلف بدست می آیند.

کارخانه لوله سازی
کارخانه لوله سازی خطوط لوله نفت، گاز و آب

کدینگ و رهگیری محصول

به دلیل اینکه برای تولید لوله های فولادی در هر مرحله از یک نوع کویل استفاده می شود، لوله‌های تولیدی دارای سایز، ضخامت و گرید مشابه هستند و تنها با یک شماره که در ابتدای خط تولید به آن اختصاص پیدا میکند از یکدیگر مجزا می گردند. با وجود مشابهت تولید در محصولات، گاهی یک محصول واحد به ایستگاههای مختلفی ارجاع داده میشود تا فرآیندهای لازم روی آن اجرا شود. در اینجا ثبت این مراحل در شناسنامه لوله دارای اهمیت ویژه است. ردیابی هر محصول که در چه مرحله ای قرار دارد می تواند کمک موثری برای بخش های تولید و کنترل کیفیت محصول باشد. این ردیابی می تواند تا انبارش لوله و اختصاص محل انبارش (یارد) به شماره لوله ادامه یافته و مسئولان مربوطه را در شناسایی، بارگیری و خروج محصول یاری کند.

عملیات بازرگانی و ارسال محصول

در عملیات بازرگانی، محصولات با مجوز بخش بازرگانی از انبار آزاد و برای مشتری ارسال می شود. این مرحله معمولاً با ابلاغ مقدار وزنی مشخص از مجموعه لوله های تایید شده انجام می گیرد و توسط مسئول انبار بررسی و با گزینش لوله ها تا میزان معادل، تحویل مشتری می شود. ثبت بارنامه، توزین و مستندات تحویل محصول به مشتری از دیگر مواردی است که از طریق نرم افزار لوله سازی PHS قابل اجراست.

مشتری مداری

در صنعت لوله و پوشش یکی از مهمترین مباحث در مدیریت کارخانه های تولید لوله و پوشش، دسترسی به داده های قابل اتکا و ارزیابی در کمترین زمان ممکن می باشد. این داده ها شامل دو بخش کلی «شناسنامه مواد اولیه» (مانند کویل، پودر جوش و سیم جوش) و «شناسنامه محصول» می باشد که به عنوان مستندات تولید لوله اسپیرال در فاینال بوک هر پروژه به مشتری ارائه می گردد. از این رو صحت، دقت و زمانبندی این امور نیز جزئی از خواسته های شرکت های تولیدی و مشتریان است.
نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection
نرم افزار فروش لوله و پوشش Sales Intelligence
لوله فولادی اسپیرال