صنعت پوشش لوله ایران

دانشنامه صنعت لوله و پوشش،
حفاظت خوردگی و نرم افزارهای پوشش لوله

پوشش لوله فوم پلی یورتان PUF

صنعت پوشش لوله ایران 1402/06/29

پوشش لوله فوم پلی یورتان PUF
پوشش لوله فوم پلی یورتان PUF در تصویر لایه سفید رنگ میان لایه های ضدخوردگی و محافظ فیزیکی

وقتی حفظ دمای سیال عبوری از خط لوله حائز اهمیت باشد، از پوشش لوله فوم پلی یورتان به عنوان لایه میانی عایق گرما استفاده می شود. بنابراین پوشش فوم پلی یورتان، یک پوشش لوله مستقل نیست و به عنوان لایه مقاوم در برابر تبادل گرمایی سیال داخل لوله و محیط خارج عمل میکند. از فوم پلی یورتان به عنوان پوشش سرجوش لوله های پوشش شده با کانکریت هم استفاده می شود.
پوشش لوله فوم پلی یورتان که در سیستم Pipe Protection با نام اختصاری PUF شناخته می شود، یک لایه از پوشش خارجی لوله است که وظیفه نگه داشتن دمای مایع عبوری مانند نفت داغ یا سیالهای مورد استفاده در سیستمهای سرمایش و گرمایش را در یک بازه استاندارد، به عهده دارد. فوم پلی یورتان قابلیت حفظ دمای گاز یا مایع داخل خط لوله از ۲۰۰- تا ۲۵۰+ درجه را دارد.

نحوه اجرای پوشش خارجی PUF

لایه فوم پلی یورتان به دو روش بر روی سطح خارجی لوله اجرا می شود. در روش اول یک لوله فولادی که قبلا با پوشش خارجی ضد خوردگی پوشش دهی شده است داخل لوله هایی از نوع پلی اتیلن سنگین یا HDPE قرار داده می شود و بین لوله ها را با تزریق پرفشار فوم پلی یورتان پر می کنند.

لایه های پوشش لوله فوم پلی یورتان PUF
پوشش لوله PUF بر روی لایه ضدخوردگی و زیر لایه محافظ فیزیکی به عنوان لایه محافظ گرمایی قرار می گیرد
پوشش فوم پلی یورتان در نرم افزار پوشش لوله Pipe Protection و سیستم استعلام و فروش پوشش لوله Sales Intelligence با نام اختصاری PUF شناخته می شود.
در روش دیگر تنها از یک لوله فولادی استفاده می شود بطوریکه فوم پلی یورتان بر روی لوله چرخان که قبلا پوشش ضدخوردگی یک یا چندلایه روی آن اعمال شده است، پاشیده می شود و در نهایت می توان یک لایه محافظ مکانیکی هم بر روی PUF قرار داد. بطور کلی سه مرحله برای اعمال پوشش خارجی فوم پلی یورتان اجرا می شود:
۱- آماده سازی سطح مانند عملیات تمیزکاری
۲- استفاده از پوشش خارجی محافط در برابر خوردگی بر روی لوله
۳- انتخاب و آماده سازی قالب فوم پلی یورتان
۴- پمپ کردن مواد PUF به داخل قالب

کاربرد فوم پلی یورتان در سرجوشهای پوشش کانکریت

فوم پلی یورتان (PUF) معمولاً زمانی که پوشش بتن به عنوان پوشش اصلی اعمال می شود، روی سرجوشها اعمال می شود. این نوع پوشش ارزان است و عمدتاً به عنوان یک «پرکننده شکاف» برای کمک به لوله در طول عملیات اجرایی سایت خط لوله در دریا و برای عبور لوله از روی غلتک های متحرک عمل می کند. PUF سبب می شود حرکت لوله های کانکریت شده بر روی غلتکها به سهولت انجام شود.
از فوم پلی یورتان به عنوان لایه پرکننده سرجوش لوله های کانکریت شده استفاده می شود. پوشش کانکریت در سیستم Pipe Protection با نام اختصاری CWC شناخته می شود.
برای پرکردن سرجوشها، ابتدا قالبهایی روی آن قرار می دهند و سپس فضای خالی را با فوم پلی یورتان پر می کنند. قالبها می توانند پلاستیکی و یک بار مصرف و یا فلزی با قابلیت استفاده مجدد باشند.

پوشش PUF
خط لوله پوشش شده با PUF

ویژگیهای پوشش فوم پلی یورتان لوله

۱- زمان اجرای سریع
۲- سازگاری با انواع پوششهای ضدخوردگی لوله
۳- بدون نیاز به حلال
۴- فوم پلی یورتان در طیف وسیعی از چگالی ها موجود است
پوشش لوله کانکریت CWC
نوار سرجوش سیلید SEALID
پوشش سرجوش